2024-2025 სასწავლო წელი
კომპლექსური დავალება ხელოვნებაში
"ხაზების და ფერების სამეფო"
"ვინ გვიყურებს სურათიდან"
"სიკეთე და ბოროტება ზღაპრებში"
"ორგანიზმები
ანალიზის,მსჯელობის, პრეზენტაციისუნარ-ჩვევების განვითარება.
კომპლექსური დავალება ხელოვნებაში-დეკორატიული ნივთი. წიგნის სანიშნი.
თარიღი: 23 აპრილი
გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის სახელი, გვარი:ნინო ფარსმანიშვილი
საგანი: მათემატიკა
სწავლების საფეხური/კლასი:მე-4 ა
მოსწავლეთა რაოდენობა:20(სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე
მოსწავლე არ მყავს)
გაკვეთილის თემა: წილადები
გაკვეთილის მიზანი: მოსწავლემ შეძლოს , მთელის ნაწილების ამოცნობა და
დასახელება. წილადების წაკითხვა და მოდელზე გამოსახვა .წილადის ჩანაწერში
მრიცხველისა და მნიშვნელის მითითება.
N |
აქტივობის აღწერა |
გამოყენებული მეთოდი/მეთოდები |
კლასის ორგანიზების ფორმა/ფორმები |
სასწავლო რესურსები |
დრო (წთ) |
1 2 |
საორგანიზაციო საკითხები. მსვლელობა/აღწერილობა: გაკვეთილის თემის, მიზნისა და შეფასების კრიტერიუმების გაცნობა. წინარე ცოდნის პროვოცირება მსვლელობა/აღწერილობა: განვლილი მასალის გამოკითხვა. |
ვერბალური კითხვა-პასუხი; ინტერაქტიული; |
საერთო საკლასო საერთო საკლასო |
თაბახის ფურცლები; პროექტორი,კომპიუტერი |
3 წთ 5 წთ |
3 |
ახალი მასალის ახსნა მსვლელობა/აღწერილობა: ა)ანიმაციური
ფილმის ჩვენება . ბ) სურათების საშუალებით წილადების ახსნა. მრიცხველისა და მნიშვნელის განმარტება. წილადების ჩაწერა-წაკითხვა. |
ინტერაქტიული |
საერთო საკლასო |
პროექტორი, კომპიუტერი |
8 წთ |
4 |
ახალი მასალის განმტკიცება მსვლელობა/აღწერილობა ფორმატზე მოცემულ
ფიგურებს უნდა შეუსაბამონ
აღნიშნული წილადები. წილადების მიხედვით კი
უნდა გამოიცნონ და ჩააკრან ფიგურის ნაწილები. |
ინტერაქტიული |
საერთო საკლასო, ინდივიდუალური |
ფორმატები |
8 წთ. |
5 |
ჯგუფური
მუშაობა მსვლელობა/ აღწერილობა კლასი
დაყოფილია 5 ჯგუფად. თითოეულმა ჯგუფმა
უნდა დაამზადოს პლასტელინით „ნამცხვარი „.მოცემული წილადის სახით ეს ნამცხვარი
უნდა დაყონ ტოლ ნაწილებად და გვიჩვენონ
თუ რამდენი ნაწილია აქედან აღებული. |
ჯგუფური |
ფერადი
პლასტელინები; დაფა; |
15წთ |
|
6 |
შეფასება |
ინდივიდუალური |
სიტყვიერი
კომენტარი |
2 წთ |
|
7 |
სამახსოვრო
ბარათების გადაცემა |
ინდივიდუალური |
ბარათები |
3 წთ |
|
8 |
გაკვეთილის შეჯამება |
საერთო საკლასო |
1წთ. |
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგი:
გაკვეთილის მიზანი მიღწეულია თუ მოსწავლე:
.მოსწავლემ შეძლო მთელის ნაწილების ამოცნობა და დასახელება.
წილადების წაკითხვა და მოდელზე გამოსახვა .წილადის ჩანაწერში მრიცხველისა და მნიშვნელის მითითება.
2022-2023 სასწავლო წელი
2022-2023 სასწ.წელი ივნისი
კომპლექსური დავალება ქართულში კომიქსის შექმნა -სულხან-საბა ორბელიანის იგავი - "დაყვედრება ტყვეობაზე უარესია"
მიზანი: შემოქმედებითი,პრეზენტაციის უნარ-ჩვევების განვითარება
კომპლექსური დავალება ქართულში - ი. გოგებაშვილის მოთხრობის „ჭკვიანი ძაღლების“ მიხედვით თავგადასავლის ამსახველი ეპიზოდი დაწერა. 2022-2023 სასწ.წელი დეკემბერი მიზანი: შემოქმედებითი,პრეზენტაციის უნარ-ჩვევების განვითარება
2022-2023 სასწავლო წლის ღია გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის
სახელი გვარი:
ნინო ფარსმანიშვილი
საგანი: მათემატიკა
სწავლების
საფეხური/კლასი:
III ა
მოსწავლეთა
რაოდენობა: 20 (სპეციალური საგანმანათლებლო
საჭიროების მქონე მოსწავლე არ მყავს)
გაკვეთილის
თემა: მოქმედებათა შესრულების
თანმიმდევრობა
გაკვეთილის მიზანი: მოსწავლემ უნდა შეძლოს
მოქმედებების შესრულება სხვადასხვა ხერხის გამოყენებით. გამოსახულების
მნიშვნელობის გამოთვლისას მოქმედებათა შესრულების თანმიმდევრობის დაცვა. ამოხსნას ამოცანები გამოსახულებით
და მსჯელობით.
N |
აქტივობის აღწერა |
გამოყენებული მეთოდი/მეთოდები |
კლასის ორგანიზების ფორმა/ფორმები |
სასწავლო რესურსები |
დრო (წთ) |
1 2 |
საორგანიზაციო საკითხები. მსვლელობა/აღწერილობა: გაკვეთილის თემის, მიზნისა და შეფასების კრიტერიუმების გაცნობა. მოტივაცია: ვიდეო ფილმის ჩვენება |
ვერბალური |
საერთო საკლასო |
თაბახის ფურცლები; პროექტორი, კომპიუტერი, |
2 წთ 5 |
3 |
წინარე ცოდნის პროვოცირება მსვლელობა/აღწერილობა: განვლილი მასალის გამოკითხვა. |
კითხვა-პასუხი; ინტერაქტიული; |
საერთო საკლასო |
პროექტორი,კომპიუტერი |
3 |
3 |
ზეპირი ანგარიში მსვლელობა/აღწერილობა: ზეპირი ანგარიში სხვადასხვა ხერხის გამოყენებით,შეკრება-გამოკლება, გამრავლება-გაყოფაზე |
ინტერაქტიული |
ინდივიდუალური |
პროექტორი, კომპიუტერი |
3 |
4 |
პიქტოგრამა |
ინტერაქტიული |
საერთო საკლასო, ინდივიდუალური |
ფორმატი |
5 |
5
6. |
ახალი მასალის ახსნა მოქმედებათა შესრულების თანმიმდევრობა მაგალითები მოქმედებათა თანმიმდევრობაზე |
ინტერაქტიული |
საერთო საკლასო, ინდივიდუალური საერთო საკლასო |
პროექტორი, კომპიუტერი, პლაკატი |
5 4 |
6 |
ჯგუფური მუშაობა მსვლელობა/აღწერილობა: ყუთში მოთავსებულია ფერად ბარათებზე დაწერილი ამოცანები თითოეული ჯგუფის წევრი ამოიღებს ერთ ბარათს და ამოხსნის ამოცანას მსჯელობით |
ინტერაქტიული |
წყვილებში |
ფერადი ფურცლები, დაფა, მარკერი, |
15 |
7 |
შეფასება |
ბარათები |
2წთ |
||
8 |
გაკვეთილის შეჯამება |
საერთო საკლასო |
2წთ. |
გაკვეთილის ბოლოს
მისაღწევი შედეგი:
გაკვეთილის
მიზანი მიღწეულია თუ მოსწავლე:
·
შეძლებს რიცხვით გამოსახულებაში მოქმედებათა თანმიმდევრობის დადგენას, გამოსახულების მნიშვნელობის გამოთვლას და შეფასებას.
· შეძლებს მოქმედებების შესრულებას,
სხვადასხვა ხერხის გამოყენებით;
· შეძლებს ამოცანების შედგენას და
ამოხსნას მსჯელობით;
აქტივობები |
კარგი |
საშუალო |
დაბალი |
|
1 |
წესები
|
|
|
|
2 |
ზეპირი გამოთვლები
|
|
|
|
3 |
პიქტოგრამა
|
|
|
|
4 |
ჯგუფური მუშაობა |
|
|
|
2021-2022 სასწავლო წელი
კომპლექსური დავალება
საგანი: ქართული ენა
თემა:ოთხი დრო
მიზანი: მასალის მოძიების,დახარისხების და პრეზენტაციის უნარ-ჩვევების განვითარება
ჩატარების დრო: ნოემბერი
N
|
აქტივობის
აღწერა
|
გამოყენებული
მეთოდი/მეთოდები
|
კლასის
ორგანიზების ფორმა/ფორმები
|
სასწავლო
რესურსები
|
დრო
(წთ)
|
1
|
საორგანიზაციო
საკითხები.
მსვლელობა/აღწერილობა:
გაკვეთილის თემის, მიზნისა და შეფასების კრიტერიუმების
გაცნობა.
მიზანი: მოსწავლეების მომზადება
გაკვეთილისთვის
|
ვერბალური
|
საერთო საკლასო
|
თაბახის ფურცლები;
|
2
|
2
|
წინარე ცოდნის პროვოცირება
მსვლელობა/აღწერილობა:
განვლილი მასალის თეორიული ნაწილის გამოკითხვა.
მიზანი:
წინარე ცოდნის გააქტიურება
|
კითხვა-პასუხი;
ინტერაქტიული;
|
საერთო საკლასო
|
მოცემული აქტივობა არ საჭიროებს რესურსებს
|
4
|
3
|
კროსვორდის შევსება
მსვლელობა/აღწერილობა:
ფორმატზე მოცემულია კროსვორდი გამრავლება-გაყოფაზე,
ბავშვებმა უნდა შეასრულონ მოქმედებები.
მიზანი:
გამრავლება/გაყოფის მეთოდის გამოყენებით მოქმედებების
შესრულება
|
კითხვა-პასუხი;
კროსვორდის შევსება;
|
საერთო საკლასო,
ინდივიდუალური
|
ფორმატი,
მარკერი
|
3
|
4
|
ზეპირი ანგარიში
მსვლელობა/აღწერილობა:
ზეპირი ანგარიში სხვადასხვა ხერხის გამოყენებით,
ბარათებზე
მოცემულ მაგალითების წაკითხვა და დაშლის ხერხით გამოთვლა;
მიზანი: მოქმედებების შესრულება დაშლის ხერხით
|
ინტერაქტიული
|
საერთო საკლასო,
ინდივიდუალური
|
ბარათები
|
6
|
5
|
ამოცანების შედგენა
მსვლელობა/აღწერილობა:
თვალსაჩინოების და გამოსახულების მიხედვით მოსწავლეებმა უნდა შეადგინონ
ამოცანები და შემდეგ უპასუხონ კითხვებს, რომელიც პროექტორზეა მოცემული
მიზანი:
გამოსახულების მიხედვით ამოცანების შედგენა
|
კითხვა-პასუხი,
ინტერაქციული
|
საერთო საკლასო,
ინდივიდუალური
|
პროექტორი,
კომპიუტერი,
|
10
|
6
|
წყვილებში მუშაობა
მსვლელობა/აღწერილობა:
ყუთში მოთავსებულია ფერად ბარათებზე დაწერილი ამოცანები თითოეული წყვილი ამოიღებს ერთ ბარათს და ამოხსნის ამოცანას მსჯელობით
მიზანი:
ამოცანის ამოხსნა მსჯელობით
|
ინტერაქტიული
|
წყვილებში
|
ფერადი ფურცლები, დაფა, მარკერი,
|
13
|
7
|
1000-მდე რიცხვების დახასიათება
მსვლელობა/აღწერილობა:
სამნიშნა რიცხვების ზრდადობის მიხედვით დალაგება და ამავე რიცხვების სათანრიგო შესაკრებთა ჯამის
სახით წარმოდგენა
მიზანი:
სამნიშნა რიცხვების დახასიათება
|
ინტერაქტიული
|
საერთო საკლასო
|
ბარათები
|
5
|
8
|
შეფასება
|
განმავითარებელი შეფასება
|
2
|
2017-2018 სასწავლო წელი
20 თებერვალს ჩავატარე ღია გაკვეთილი მათემატიკაში. გაკვეთილის თემა იყო ორნიშნა რიცხვის შეკრება(ქვეშმიწერით შეკრება) მიზანი - ორნიშნა რიცხვის წაკითხვა,თანრიგების ცნობა,წინა და მომდევნო რიცხვების დასახელება, შეკრება-გამოკლება 100-ის ფარგლებში სხვადასხვა ხერხის გამოყენებით და ამოცანების ამოხსნა.
გაკვეთილი დატვირთული იყო მრავალფეროვანი აქტივობებით. ყველა მოსწავლე აქტიურად იყო ჩართული საგაკვეთილო პროცესში.



ღია გაკვეთილის გეგმა
(2016-2017წ)
sagani:
|
მათემატიკა
|
klasi:
|
Iა
|
Catarebis dro:
|
01.04.2017
|
maswavlebeli:
|
nino
farsmaniSvili.
|
saxelmZRvanelo:
|
გ. გოგიშვილი,
თ. ვეფხვაძე
|
Tema:
|
განვლილი მასალის გამეორება
|
mizani:
|
მოსწავლემ უნდა
შეძლოს ერთმანეთს შეუსაბამოს რიცხვები,რიცხვითი სახელები და რაოდენობები.დაასახელოს
მოცემული რიცხვის წინა და მომდევნო რიცხვები. უნდა განასხვავოს და დაასახელოს ეროვნული ფულის ნიშნები (მონეტები და ბანკნოტები)
20-ის ფარგლებში. ზეპირად უნდა შეასრულოს 10-ის გავლით შეკრება-გამოკლება და მოახდინოს
გამოყენებული ხერხის დემონსტრირება. შეადგინოს ამოცანები მოცემული გამოსახულების
მიხედვით. უნდა დააკავშიროს „-ით“მეტობა/ნაკლებობა შეკრება/გამოკ- ლების მოქმედებებთან .ამოიცნონ და დაახასიათონ
გეომეტრიული ფიგურები.
|
aqtivobis
formebi da meTodebi:
|
აქტივობა
N1 განწყობის შექმნა (3წთ)
(ბავშვები
ეცნობიან სტუმრებს)
აქტივობა
N2
რიცხვების
შედგენილობა (4წთ)
(მონიტორზე
მოცემული საგნები უნდა დათვალონ ბავშვებმა და ჩამოთვალონ შედგენილობები)
აქტივობა
N3
ჯადოსნური რიცხვები (4წთ)
(მოცემული რიცხვებით უნდა შეადგინონ მაგალითები.შეადარონ და დაალაგონ ზრდადობა - კლებადობით, დაასახელონ
წინა და მომდევნო რიცხვები,ასევე აღნიშნონ კენტია თუ ლუწი.)
აქტივობა
N4
ამოცანების შედგენა (3წთ)
( მოცემული გამოსახულებებით უნდა შეადგინონ ამოცანები)
აქტივობა
N5
გასეირნება მაღაზიაში (5წთ)
(მასწავლებელი ურიგებს ბავშვებს კონვერტებს ,სადაც
მოთავსებულია ლარები.უნდა დათვალონ და მონიტორზე
მოცემული ნივთებიდან შეძლონ დაასახელონ თუ რის ყიდვას შეძლებენ და რამდენი ლარი დარჩებათ)
აქტივობა
N6
სახალისო და ლოგიკური ამოცანები (8წთ)
(მონიტორზე მოცემულ ამოცანებს წაიკითხავს მასწავლებელი ბავშვები კი ამოხსნიან)
აქტივობა
N7
გეომეტრიული კროსვორდი (3წთ)
(მოსწავლეებმა უნდა ამოიცნონ გეომეტრიული ფიგურები
და ჩაწერონ შესაბამის უჯრებში)
აქტივობა
N8
ზეპირი ანგარიში (5წთ)
(თითოეული მოსწავლე გამოდის დაფასთან,წაიკითხავს მაგალითს
და პასუხს შემოაბრუნებს. მივიღებთ წინადადებას “პატარა მათემატიკოსები”)
|
klasis
organizebis formebi:
|
საერთო საკლასო, ინდივიდუალური,
წყვილებში
|
Sefaseba:
|
განმავითარებელი: სიტყვიერი, ზეპირი კომენტარი. „ღიმილები“
|
gakveTilis bolos misaRwevi
Sedegebi:
|
მათ.1.1. მოსწავლეს შეუძლია ერთმანეთს შეუსაბამოს რიცხვები,რიცხვითი სახელები
და რაოდენობები
მათ.1 .2.მოსწავლეს შეუძლია რიგობრივი რიცხვითი სახელების გამოყენება
მათ.1.3.მოსწავლეს შეუძლია ერთმანეთთან დააკავშიროს თვლა,რიცხვებს შორის დამოკიდებულებები
და შეკრება-გამოკლების მოქმედებები
მათ.14.მოსწავლეს შეუძლია რაოდენობების შეფასება და შედარება.
მათ.1.მოსწავლეს შეუძლია გეომეტრიული ფიგურების ამოცნობა და დახასიათება
|
resursebi:
|
პროექტორი;კონვერტები; ეროვნული ფულის მონეტები და
ბანკნოტები; მაგნიტური დაფა;მარკერი.
|






ღია გაკვეთილი მათემატიკაში
(2015-2016წ)
sagani:
|
მათემატიკა.
|
klasi:
|
IVა
|
Catarebis dro:
|
04. 03. 2016
|
maswavlebeli:
|
nino farsmaniSvili.
|
saxelmZRvanelo:
|
გ. გოგიშვილი, თ. ვეფხვაძე
|
Tema:
|
შემაჯამებელი გაკვეთილი
|
mizani:
|
IV.1.moswavlem unda SeZlos ricxvebis gamosaxva,
Sedareba da dalageba poziciuri sistemis gamoyenebiT
IV.2. moswavlem unda SeZlos naturalur ricxvebze
sxvadasxva xerxiT Sekreba-gamoklebis moqmedebebis Sesruleba da moqmedebaTa
Sedegis Sefaseba.
IV.3. moswavlem unda SeZlos gamravleba-gayofis
moqmedebebis Sesrulebis romelime xerxis gamoyeneba
IV.7. moswavlem unda SeZlos algebruli gamosaxulebis
Sedgena da gamoyeneba martivi amocanis amoxsnisas.
gakveTilis mizania, ganvlili masalis gameoreba.
moswavleebma unda amoxsnan amocanebi msjelobiT da sxvadasxva xerxis
gamoyenebiT.
Seasrulon, orniSna ricxvebze gamravleba-gayofis moqmedebebi zepirad.
zepirad daamrgvalon ricxvebi, garkveul Tanrigamde.
|
aqtivobis formebi da meTodebi:
|
აქტივობა N1 (3 წთ)
განწყობის შექმნა- „ჩემი საყვარელი რიცხვი“
(მოსწავლეებმა უნდა დაასახელონ მათთვის საყ- ვარელი
რიცხვი და ახსნან თუ რასთან ასოცირდება)
აქტივობა N2 (12 წთ)
ჯგუფური მუშაობა
- „გასეირნება მაკდონალდსში“
(იმიტირებული გასეირნება მაკდონალდსში,სადაც სტუმარიც და მასპინძელიც არის
IVა კლასი.)
აქტივობა
N3 (5 წთ )
კითხვა-პასუხი
(ყუთში მოთავსებულია კითხვები,რომელსაც ინდივიდუალურად გასცემენ პასუხს)
აქტივობა N 4 (6 წთ)
რიცხვების დამრგვალება გარკვეულ თანრიგამ- დე.
(ჯგუფის თითოეული წევრი დამოუკიდებლად ას- რულებს მოცემულ დავალებას)
აქტივობა N5 (12 წთ )
ჯგუფური მუშაობა
(ამოცანების ამოხსნა მსჯელობით)
აქტივობა N6 ( 4წთ)
ზეპირი ანგარიში. (მონიტორზე მოცემულ მაგალითებს ინდივიდუალურად
კითხულობენ და ანგარიშობენ სხვადასხვა ხერხით)
აქტივობა N7 (3წთ)
ა) შეფასება
ბ) სლაიდ- შოუ
|
klasis organizebis formebi:
|
საერთო საკლასო, ინდივიდუალური,ჯგუფური.
|
Sefaseba:
|
განმავითარებელი: სიტყვიერი,
ზეპირი კომენტარი. სამახსოვრო საჩუქარი. ფასდება ინდივიდუალური და ჯგუფური მუშაობის უნარი.
პრეზენტაციის უნარი.
|
gakveTilis bolos misaR-wevi Sedegebi:
|
IV.1.moswavlem
SeZlo ricxvebis gamosaxva, Sedareba da dalageba poziciuri sistemis gamoyenebiT
.asaxelebs ricxvis CanawerSi TanrigebSi mdgomi cifrebis
Sesabamis mniSvnelobebs,warmoadgens ricxvs saTanrigo SesakrebTa jamis saxiT.
.იყენებს პოზიციურ სისტემას რიცხვების შედარებისას,ალაგებს მოცემულ ოთხ-ხუთრიცხვს
ზრდით ან კლებით
IV.2.
moswavles SeuZlia naturalur ricxvebze
sxvadasxva xerxiT Sekreba-gamoklebis moqmedebebis Sesruleba da moqmedebaTa
Sedegis Sefaseba.
.ზეპირად ასრულებს შეკრება-გამოკლების მოქმედებებს რომელიმე ხერხის გამოყენებით
და ხსნის გამოყენებულ ხერხს.
. ადარებს გამოთვლების შედეგს მის მიერვე წინას-წარი შეფასებით მიღებულ პასუხს
და მსჯელობს გამოთვლების შედეგის მართებულობის
შესახებ;
IV.3.
moswavleს Sეუძლია gamravleba-gayofis moqmedebebis
Sesrulebis romelime xerxis gamoyeneba
.ზეპირად ყოფს ორნიშნა რიცხვს ერთნიშნაზე;
.ხსნის რიცხვის 100-ზე, 1000-ზე და ა.შ. გამრავლების და ნულებით დაბოლოებულ რიცხვების
გამრავლების შემოკლებულ წესებს;იყენებს მათ გამოთვლებისას;
IV.7.
moswavleს შეუძლია algebruli gamosaxulebis Sedgena da gamoyeneba martivi amocanis
amoxsnisas.
.რიცხვითი გამოსახულების მნიშვნელობის მოსაძებნად იყენებს შეკრებისა და გამრავლების კომუტაციურობას,ასოციაციურობას
და შეკრების მიმართ გამრავლების დისტრიბუციალობას;
.პოულობს შეკრების, გამრავლების გაყოფის
შემცველი ტოლობის უცნობი კომპონენტის მნიშვნელობას;
|
No comments:
Post a Comment